Süt Kaymağından Doğal Tereyağ Yapımı

Süt Kaymağından Doğal Tereyağ Yapımı

Posted by admin 18/01/2017 0 Comment(s)

Süt Kaymağından Nasıl Tereyağ Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 kase süt kaymağı

Hazırlanışı:

  • Süt kaymağını miksere koyun ve orta hızda çırpmaya başlayın. Kaymak önce kabarıp krema gibi olacak ardından içindeki su ayrışmaya başlayacak. Yağ topaklanıp sudan iyice ayrışınca tereyağı olmuş demektir. 
  • Yağı delikli kepçe ile ince delikli bir süzgeçe alın ve tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe bastırarak topak haline getirin, üzerine bolca soğuk su dökün. Hazır olan mis gibi ev yapımı tereyağını istediğiniz şekilde kalıplayıp buzdolabına kaldırın. Ayrışan suyunu çorba ya da hamur işlerinde kullanabilirsiniz.
  • Süt kaymağı için; Çiğ sütü, içini su ile ıslattığınız (sütün dibi tutmasın diye) çelik tencerede kaynama noktasına geldikten sonra kısık ateşte üzeri iyice kaymak bağlayana kadar pişirin. Soğuyunca tencereyi sallamadan buzdolabına kaldırın bir gün bekletin. Delikli bir kepçe ile kenarlarından ayırın, katlayarak toplayıp bir kaseye alın. Süt miktarına göre kocaman bir kase kaymağınız hazır. Buzdolabında kapaklı bir kasede 3 gün saklayabilirsiniz. Hemen kullanmayacaksanız yine kapaklı bir kasede derin dondurucuya kaldırın. Dilediğiniz zaman buzdolabının yumuşatıp kullanın.

Afiyet olsun!

Sütçü Güven